مصاحبه با بانوی کارآفرین زعفرانی

//مصاحبه با بانوی کارآفرین زعفرانی

مصاحبه با بانوی کارآفرین زعفرانی

خواندن این مطلب در ۳ دقیقه

مصاحبه با خانم” چنور محمدی “بانوی کارآفرین کرمانشاهی

با توجه به اینکه اقتصاد هرکشوری می تواند زمینه ساز رشد،یا انزوای آن کشور باشد،افراد جامعه باید در زمینه اشتغالزائی و کارآفرینی، هرچه بیشتر تلاش نمایند. و باید به این قضیه تأکید داشت که بانوان از این مقوله، مستثنی نیستند.
خانم چنور محمدی از آن دسته بانوان فعال و موفقی هستند که با کشت زعفران، نقش بسیار پررنگی در زمینه رشد اقتصادی خانواده و اطرافیان خود ایفا نمودند. و به دلیل تلاش مضاعفی که داشتند، چندین بار بعنوان کارآفرین برتر کشوری، انتخاب شدند.
در یک گفتگوی دوستانه، پای صحبتهای این دوست پرانرژی و کارآفرین در حوزه کشاورزی نشستیم و سؤالات مختلفی را از ایشان جویا شدیم.

با سلام خدمت شما خانم محمدی بزرگوار.
از #مجله #دیجیتال# آمارد در خدمت شما هستیم. خوشحال میشویم که به سؤالات ما در حوزه کسب و کارتان، پاسخ دهید.

۱. لطفا خودتان را کامل معرفی بفرمائید.
چنور محمدی، ۲۹ ساله، اهل شهرستان روانسر ؛استان کرمانشاه، هستم.
در حال حاضر دانشجوی رشته کشاورزی دانشگاه علمی کاربردی واحد ماهیدشت میباشم.

۲. فعالیت کارآفرینی را از چه سالی بصورت حرفه ای آغاز نمودید؟
بنده در سال ۸۹ بصورت حرفه ای آغاز بکار کردم. ابتدا در سطح ۲۰۰۰ متر، سیر کشت کردم و برداشت نسبتا خوبی داشتم. با مشاهده کم آبی در مناطق مختلف ایران، کم کم جرقه کشت زعفران در ذهنم زده شد.
بسیار مصمم در کلاسهای فنی حرفه ای شرکت و آموزشهای لازم را فرا گرفتم و در سال ۹۱ با کمک خداوند و حمایت جهاد کشاورزی منطقه، تصمیم به کشت زعفران در سطح ۲ هکتار از مزارع روستای جورآباد و نهرابی نمودم.
برداشتم بسیار عالی بود. طوری که در یکسال، دوبار زمین را زیر کشت بردم. در کنار زعفران، بادام زمینی هم کشت کردم که سود قابل توجهی از آن نیز، عایدم شد .
بسیار خوشحال بودم. چون من توانستم برای اولین بار، در سطح گسترده این کار را در استان کرمانشاه با نتیجه قابل قبولی، به سرانجام انجام برسانم.

۳. میزان سرمایه و سودی که از کشت زعفران میتوان کسب نمود، چه میزان است؟
کشت زعفران، درآمد قابل توجهی دارد.دلیل آن این است که کشت آن هفت ساله است.یعنی فقط سال اول،بابت خرید و کشت پیاز آن، هزینه متحمل میشوید.سالهای بعد، هزینه آنچنانی ندارد. اگر زمین خوب و پیاز با کیفیت انتخاب شود، از هر هکتار میتوانند، حدود ۴ الی ۸ کیلو برداشت نمایند.

۴. از فعالیتها و مقامهائی که در طی این چند سال کسب نمودید، توضیحاتی بفرمائید؟

ــ در سال ۹۱ با گرفتن یارانه بلاعوض از طرف جهاد کشاورزی اقدام به کشت زعفران نمودم.

ــ در سال ۹۲ با رائه ایده فرآوری و توسعه زعفران، در پارک علم و فناوری پذیرفته شدم.

ــ در سال ۹۳ با کمک کمیته امداد، یک هکتار زمین را زیر کشت بردم. در این سال برای اولین بار در سطح استان، کشت مکانیزه انجام دادیم. البته برای اینکار مجبور شدم که،شخصا به تربت حیدریه سفر کنم و ماشین آلات و پیاز را از آنجا سفارش دهم.

ــ در سال ۹۴ شرکت تعاونی زنان روستائی را ثبت کردیم و در حال حاضر ۴۱ نفر عضو داریم.

ــ در سال ۹۵ با حمایت صداوسیمای مرکز کرمانشاه، یک گروه مستند ساز، از فعالیتها و مشکلات بنده در طی این چندسال، فیلم مستندی تهیه کردند که به جشنواره مردمی فیلم عمار راه یافت و موفق به کسب تندیس برتر از دستان همسر شهید “احمد روشن” شدم.

ــ در سال ۹۵ از طرف اداره کار استان، بعنوان کارافرین برتر انتخاب شدم.

ــ در سال ۹۶ با حمایت کمیته امداد و شراکت جناب آقای دکترناصرکریمی (استاد دانشگاه رازی) موفق به کشت دو هکتار بصورت کاملا مکانیزه شدم.
آقای رضوی از مشهد،شخصا برای نظارت بر کار ماشین کاشت، به منطقه ما تشریف آوردند.

ــ در سال ۹۶ بعد از تلاشهای شبانه روزی، گواهی ثبت تولید زعفران ارگانیک را در نمایشگاه تهران، دریافت نمودم.

۵. در حال حاضر چه ایده ای برای ادامه کار دارید؟
در حال حاضر با هماهنگی های صورت گرفته با کمیته امداد، پیگیر راه اندازی کارگاه بسته بندی زعفران هستم.این کار برای ۴ نفر بطور مستقیم و ۴۰ نفر غیر مستقیم، ایجاد اشتغال میکند. البته نیازمند همکاری بانک هستیم.

۶. آیا شکست خورده اید؟ چگونه با مشکلات روبرو میشوید؟
کار کردن در زمین کشاورزی، مشکلات خاص خود را دارد. چون تغیرات آب و هوائی دست ما نیست.و ممکن است محصول دچار سرمازدگی یا کمبودهای خاص خود شود..مشکلات مالی هم باید همیشه منتظر آن بود.
ضمنا، من برای سفارش پیاز زعفران، چندین بار مجبور شدم بتنهائی، به مشهد سفرکنم.
لازم به ذکر است که بنده فرزند ارشد خانواده هستم. ۴ خواهر هستیم و پدرم قادر به کار کردن نیست.
اما هیچکدام از این موارد نمیتواند مانع بزرگی باشد و هیچگاه دلسرد نشدم. بلکه باید با تلاش و پیگیری، به کار ادامه دهم.

۷. حمایت نهادهای دولتی از شما چگونه است؟
کمیته امداد، جهادکشاورزی و پارک علم و فناوری، همیشه همراه بنده بودند.

همچنین بسیج مهندسین،تعاون روستائی و حمایتهای معنوی فرمانداری،صداوسیما و مردم که همیشه انگیزه و انرژی مثبت به من میدهند.
البته با توجه به شروع کارهای جدید،از مسئولین تقاضا دارم که مانند قبل مساعدت و همراهی خود را از اینجانب و همکارانم دریغ ننمایند.
با توجه به آب و هوای مناسب منطقه، زعفران اینجا بسیار مرغوب و با کیفیت است.پس اگر از طرف جهادکشاورزی و نهادهای دولتی حمایت شویم، و یک سرمایه گذار مناسب داشته باشیم، با توسعه کار، حتما به صادرات میرسیم.

۸. چه پیام و سخنی برای کارآفرینان علاقمند به زعفرانکاری دارید؟
به این افراد امیدواری میدهم که با توکل بر خدا زودتر مشغول بکار شوند، چون درآمد خوبی در انتظار آنهاست. مخصوصا اگر زمین از خودشان باشد. و حتما کسب اطلاعات در مورد کشت و کار را فراموش نکنند.
سعی کنند از آبیاری قطره ای برای کار استفاده کنند.چون بسیار بصرفه است. و اگر قصد دارند در سطح وسیع این کار را انجام دهند، بازاریابی و تبلیغات را در اولویت داشته باشند.

کلام آخر:
از خداوند در درجه اول، خاضعانه تشکر میکنم.چون همیشه و در همه حال همراهم بوده و هست.
و سپس از یاریهای خانواده عزیزم بسیار سپاسگزارم که در این راه یاریگر من بودند.

ما اعضای “مجله#دیجیتال”آمارد، از سرکار خانم محمدی تشکر میکنیم. و موفقیتهای بیشتر را برای ایشان از خداوند منان خواستاریم.

توسط |۱۳۹۶/۱۱/۱۳ ۱۶:۰۶:۵۲بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۶|مصاحبه با کارآفرینان|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

سید مجتبی جباری
مربی و مدرس دوره های بازاریابی و مارکتینگ و حوزه های مشاغل خانگی نزدیک به دو دهه در کسب و کارهای تعاونی ، گروهی و فردی فعالیت داشته و دارم ، امروز تمامی تجربه هام رو به این مجله اوردم تا شما هم بتونید از این تجربه استفاده کنید.

ثبت ديدگاه